بهسازی ساختمان فولادیبهسازی و مقاوم سازیژاکت بتنیکاشت میلگرد

مقاوم سازی ساختمان فولادی

بهسازی ساختمان فلزی

مقاوم سازی ساختمان فولادی

علت خرابی تیرهای فولادی

عمده خرابی موجود در تیرهای فلزی شامل کمانش کلی و موضعی بال و جان و گسیختگی در محل درزها و وصله‌ها می‌باشد. از آنجایی که قسمتی از مقطع تحت فشار است، خطر کمانش در این ناحیه وجود دارد و یکی از علل مهم انجام مقاوم سازی تیر فولادی این نوع خرابی می باشد. این کمانش به دو صورت ممکن است رخ دهد:
کمانش موضعی: بدین ترتیب که بال و یا جان نیمرخ به طور موضعی در مقابل تنش های فشاری کمانش کند.
کمانش کلی: بدین ترتیب که ناحیه فشاری مقطع، همانند ستون تحت فشار به صورت کلی دچار کمانش شود.

دلایل اصلی این خرابی ها عبارتند از:
۱- سطح مقطع کم تیر،
۲- لاغری بیشتر از حدود مجاز،
۳- عدم فشردگی مقطع،
۴- ضعف درجوش ها،
۵- زنگ زدگی و خوردگی تیر،
۶- ایجاد ناحیه متأثر از حرارت بر اثر جوشکاری زیاد،
۷- خستگی.در ادامه به راهکارهای متداول برای مقاوم سازی تیر فلزی اشاره شده است.

راهکارهای متداول برای مقاوم سازی تیر فلزی

۱-تقویت با روکش فولادی جهت مقاوم سازی تیر فولادی

از جمله راه های مقاوم سازی تیر فولادی، تقویت با روکش فولادی می‌باشد. با افزایش ضخامت بال از کمانش موضعی بال تیر نیز جلوگیری شده است.

۲-تقویت با ژاکت فولادی

برای تقویت برشی جان تیر می‌توان از دو روش استفاده نمود:
۱- اضافه نمودن ورق های موازی با جان تیر
۲- اضافه نمودن سخت کننده های جاناضافه نمودن ورقهای موازی با جان تیر
اضافه نمودن ورقهای موازی با جان تیر که منجر به افزایش مقاومت برشی می‌شود.
اضافه نمودن سخت کننده های جان
استفاده از ورق‌های سخت کننده جان
استفاده از سخت کننده‌های جان یکی از مؤثرین روشهای افزایش مقاومت برشی تیر می‌باشد. سخت کننده‌های عرضی ورق‌هایی هستند که به صورت تیغه‌های قائم و در فواصل معینی از یکدیگر قرار داده می‌شوند و به جان و بال فشاری جوش می‌شوند.

۳- استفاده از ژاکت بتنی تیر فولادی برای تقویت تیر فلزی

با اجرای ژاکت بتنی تیر فولادی ، سختی آن افزایش یافته که این امر موجب بالا رفتن سختی برشی و خمشی می‌گردد. در صورتیکه تیر فلزی دچار خوردگی شدید شده باشد، روکش بتنی تیر فولادی به عنوان راه حلی مؤثر توصیه می‌گردد. مقاوم سازی تیر فلزی با روکش بتنی در برابر آتش‌سوزی نیز مقاومت خوبی دارند.

۴- استفاده از پیش تنیدگی خارجی برای مقاوم سازی تیر فولادی

پیش‌تنیدگی خارجی جزء روش‌های نوین مقاوم سازی تیر فولادی می‌باشد.کابل های پیش‌تنیدگی بکار گرفته شده برای این کار از همان نوع کابل‌ها و مفتول های متداول در کارهای پیش‌تنیدگی هستند.
مقاوم سازی تیر فلزی بدین روش می‌تواند موضعی و یا کلی باشد. در حالت کلی نیروهای پیش‌تنیدگی که بـه سازه مقاوم شده القا می‌گردند، منجر به باز توزیع نیروهای داخلی گشته و باعث کاهش تنشها در اعضا نسبت به حالت اولیه آنها می‌شوند. با این حال ممکن است در برخی دیگر از اعضای سازه، پیش‌تنیدگی موجب افزایش تنش گردد. به همین دلیل در استفاده از پیش تنیدگی خارجی باید آنالیز تنش در سازه مقاوم سازی شده به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
جدا از مسئله مهارها، به هنگام استفاده از کابلهای پیش‌تنیدگی یک سری المانهای اضافی که اکثراً شامل انواع مختلفی ازسخت کننده هاست، مورد نیاز است. این امر بویژه در پیش‌تنیدگی موضعی دیده می‌شود زیرا پیش‌تنیدگی، نیروهای متمرکز جدیدی شامل نیروهای محوری اضافی در اعضا بوجود می‌آورد، بنابراین اعضا باید بصورت موضعی برای حفظ پایداریشان تقویت شوند.

 

برچسب ها: بهسازی بهسازی با etabs بهسازی با sap2000 بهسازی با ایتبس بهسازی با سپ بهسازی بر اساس نشریه ۳۶۰ بهسازی ساختمان بهسازی لرزه ای بهسازی لرزه ای سازه ها بهسازی پل تیر پیوند مقاوم سازی مقاوم سازی سازه
اسکلت فلزی, اسکلت فولادی, تقویت تیر, تقویت ساختمان, تقویت ستون, ساختمان فلزی, ساختمان فولادی, شرکت مقاوم سازی, مقاوم سازی, مقاوم سازی اسکلت فولادی, مقاوم سازی تیر فولادی, مقاوم سازی تیرآهن, مقاوم سازی ساختمان, مقاومسازی, هزینه مقاوم سازی ساختمان
برچسب ها
نمایش بیشتر

علیرضا خویه

کارشناس ارشد مهندسی عمران- مهندسی زلزله از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی | طراح سازه های مقاوم در برابر زلزله | بهسازی و مقاوم سازی سازه های موجود | ارائه طرح اختلاط بتن های باکیفیت و با مقاومت بالا |

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  +  73  =  76

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Call Now Button