میکروسیلیسویژه ی محققان و دانشجویان

میکروسیلیس (دوده ی سیلیس) در بتن

دود سیلیکا

دود سیلیکا – که به میکروسیلیکا یا دود سیلیکا سوزانده ارجاع داده می شود – ماده ای فرعی است که به عنوان پوزولان  استفاده می شود. این محصول فرعی نتیجه کاهش کورتز خالص به همراه زغال سنگ در کوره قوس الکتریکی در تولید سیلیکون یا آلیاژ سیلیکون آهنی است.

– دود سیلیکا به عنوان بخار اکسید شده از کوره های C ْ ۲۰۰۰ بالا می رود. زمانی که سرد می شود، منقبض می گردد و در کیسه های بزرگ پارچه ای جمع آوری می گردد. سپس دود سیلیکای منقبض شده برای برداشتن ناخالصی های کنترل اندازه اجزا پردازش می شوند.

– سپس دود سیلیکای منقبض شده ضرورتاً دی اکسید سیلیکون در شکل غیر کریستالی می باشد. چون آن یک ماده ای است که شبیه خاکستر پرندگان در حال پرواز می باشد دارای شکل کروی است. به همراه اجزایی کمتر از cm 1 در دیامتر و دیامتر متوسط حدود cm 1 و خیلی نرم می باشد و حدود ۱۰۰۰ بار کمتر از اجزای سیمان می باشد.

– تراکم نسبی دود سیلیکا در حیطه ۲۰ و ۲ تا ۲۵ و ۲ می باشد اما می تواند به زیاد ۵ و ۲ نیز باشد. فشردگی انبوه دود سیلیکا از ۱۳۰ تا Kg/m۳ ۴۳۰ متفاوت می باشد. دود سیلیکا به شکل پودر سفت بوده اما در شکل مایع متداول تر است.

– دود سیلیکا در کنار توده کل مواد سیمان سازی در مقادیر بین % ۵ و % ۱۰ هستند. آن در کاربردهایی که مقدار زیادی نفوذ ناپذیری نیاز می شود و در سیمان تقویت شده به کار می رود.

در مواردی که باید سیمان مقاوم مقیاس گذاری مایع ضد یخ باشد.

برچسب ها
نمایش بیشتر

علیرضا خویه

کارشناس ارشد مهندسی عمران- مهندسی زلزله از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی | طراح سازه های مقاوم در برابر زلزله | بهسازی و مقاوم سازی سازه های موجود | ارائه طرح اختلاط بتن های باکیفیت و با مقاومت بالا |

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  +  17  =  25

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Call Now Button