عمل آوری بتن

مراقبت ، محافظت و عمل آوردن بتن

مراقبت ، محافظت و عمل آوردن بتن :

مراقبت بتن بطور خاص شامل تمهيداتي است كه اجازه مي دهنـد سـيمان موجـود در بـتن بـه مـدت لازم مرطوب بماند بطوريكه ذرات سيمان بتوانند تا آنجا كه مقدور است با آب تركيب شده و هيدراته شوند .

محافظت بتن به تمهيداتي گفته مي شود كه مانع اثر نامطلوب عوامل خارجي بر روي بتن جوان مي شوند.

اين عوامل عبارتند از : شسته شدن سيمان بتن با باران يا آب جاري ، سرد شدن سريع يا يخ زدن بتن ، لرزش ،ضربه ، سرد شدن نامتجانس بتن و … عمل آوردن عبارت است از تسريع گرفتن و سخت شدن بـتن بـه كمـك حرارت .

مراقبت از بتن با آب :

مي توان با ايجاد لبه هايي روي بتن ريخته شده به ارتفاع ۲ تا ۳ سانتي متر و ريختن آب روي بتن بطـوريكه آب به ضخامت ۲ سانتي متر روي بتن قرار بگيرد و نيز با پاشيدن ذرات ريز آب از درون آبفشانها و تر كـردنسطح بتن ، مراقبت مستقيم با اب را به انجام رسانيد .

مي توان از پارچه كرباسي كلفت يا گوني كه رطوبت را به مدت طولاني در خود نگـه ميـدارد بـراي خـيس نگـهداشتن بتن استفاده كرد. پارچه بر روي بتن قرار گرفته و آب روي آن ريخته مي شود. قبل از قرارگيري پارچـه بايد بتن بقدر كافي سفت شده باشد تا پارچه به بتن نچسبد .

نگهداري بتن :

سيمان موجود در بتن ريخته شده در مجاورت رطوبت بايد سـخت شـده و دانـه هـاي سـنگي موجـود درمخلوط را بهمديگر چسبانيده و مقاومت بتن را به حداكثر برساند بدين لحاظ مي بايد از خشك شدن سريع بتنجلوگيري نموده و آنرا از تابش شديد آفتاب و وزش بادهاي تند محفوظ نگاه داشت و سطح آنرا حداقل تـا هفـتروز مرطوب نمود. (اين مدت براي بتن با سيمانهاي زودگير سه روزه است )براي اينكار بهتر است كه روي بـتنتازه ريخته شده را با گوني يا كاغذ پوشانيده و اين پوشش را مرطوب نگه داريم بهتر است بعـد از۳ تـا ۴ سـاعتبعد از بتن ريزي شروع به آب دادن روي آن بنمائيم زيرا در غير اين صورت سطح آن ترك خورده و موجب نفوذهوا به داخل بتن شده و آرماتور بكاررفته در بتن در معرض خورندگي واقع گرديده و موجب ضعف قطعه خواهـدشد .

بتن تازه ريخته شده نبايد در معرض بارانهاي تند قرار گيرد زيرا باران دوغاب سيمان و مصالح ريزدانه را شسته وسنگهاي درشت را نمايان خواهد نمود. در موقع بارندگي بهتر است بتن ريزي متوقف گرديده و بتن ريخته شدهرا از آسيب باران محفوظ نمود مثلا روي آنرا با نايلون پوشانيده و آب باران را به خـارج از سـطح بـتن راهنمـاييكرد .

برچسب ها
نمایش بیشتر

علیرضا خویه

کارشناس ارشد مهندسی عمران- مهندسی زلزله از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی | طراح سازه های مقاوم در برابر زلزله | بهسازی و مقاوم سازی سازه های موجود | ارائه طرح اختلاط بتن های باکیفیت و با مقاومت بالا |

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن