گروت

گروت چیست – انواع گروت

گروت چیست؟
گروت تشکیل شده از آب، سیمان، ماسه و افزودنی های متداول دیگر می باشد. از گروت ها جهت پر کردن فضا های خالی و ترک های بزرگ، لایه لایه شدن و یا خرد شدن استفاده می شود. از این لحاظ کاربرد گروت مشابه ملات می باشد.

گروت ها به عنوان یک ماده مستقل و نیز به عنوان یک ماده ی تعمیر بتن کارآمد هستند. از گروت به دلیل مقاومت بالا تر از بتن معمول و همچنین خواصی نظیر توانایی کنترل بارهای دینامیکی ، قابلیت انبساط در نوع پایه سیمانی ، به عنوان پر کننده زیر صفحات و بیس پلیت های ستونهای فلزی، پمپ ها و جک ها و دستگاههای پرس و فن ها و روترهای سانتریفیوژ استفاده می شود انواع گروت را می توان به دو نوع گروت اپوکسی و گروت پایه سیمانی و … معرفی کرد.⁣گروتی مناسب است که دارای خاصیت غیر انقباضی(non-shrink ) و مقاومت بسیار بالا می باشد. گروت فضای خالی زیر بیس پلیت و فونداسیون را تراز می کند. بنابراین قبل از نصب اسکلت، تراز بودن بیس پلیت باید توسط دوربین و نقشه بردار تایید گردد.همچنین بهتر است که قالب از دو طرف روبروی هم فاصله بیشتری با لبه صفحه فلزی داشته باشد تا در هنگام گروت ریزی هوا از سمت دیگر خارج شود . ضربه های کوچک به قالب و پلیت برای خارج شدن هوا بی تاثیر نیست. در صفحاتی با ابعاد بزرگ باید از زنجیر کشی استفاده کرد ، یعنی یک زنجیر کوچک از فضای گروت ریزی (مثلا در طول بیس پلیت) وارد شده و از طرف دیگر خارج می شود و به وسیله دو نفر به حالت طناب کشی به طرفین کشیده شده و نقش ویبره را بازی می کند.

حداکثر و حداقل ضخامت گروت :

حداقل و حداکثر ضخامت گروت ریزی بسته نوع و تیپ گروت متفاوت است . این ضخامت در گروت های مختلف می تواند مختلف باشد. به طور کلی می توان ضخامت گروت ریزی بین ۱ تا ۱۰ سانتیمتر در یک مرحله برای تیپ های مختلف در نظر گرفت.

به‌ طور خلاصه ضخامت گروت‌ریزی بین صفحه‌ستون و شالوده به شرح زیر می‌باشد:

۱- در روش تراز نمودن صفحه‌ستون پیش از اسکلت‌بندی و همزمان با اجرای گروت، ضخامت معمول گروت‌ریزی حدود ۲ تا ۴ سانتیمتر است.

۲- در روش کار گذاشتن و تراز نمودن صفحه‌ستون با استفاده از مهره در زیر آن، ضخامت معمول برای گروت‌ریزی حدود ۴ تا ۱۰ سانتیمتر است که به ابعاد صفحه‌ستون، قطر بولت‌ها و مهره‌ها بستگی دارد.

** به عنوان یک معیار کارگاهی حداكثر ضخامت گروت ريزي در يك مرحله نبايد متجاوز از ۱۰ سانتي متر باشد ولي براي ضخامت هاي بيشتر و حداكثر تا ۱۵ سانتيمتر گروت ريزي در يك مرحله، بايستي از سنگدانه هایی با سايز ۳ الي ۱۵ ميليمتر در مخلوط با گروت استفاده شود كه در اين صورت با توجه به نوع سازه نسبت شن به گروت از حداكثر ۱ به ۱ تجاوز ننمايد تا اثرات زيانباز حاصل از حرارت هيدراسيون خنثي شود. و برای ضخامت های بیشتر باید با توجه به نظر طراح و مندرجات نقشه های مربوطه عمل شود…

 

گروت آماده منبسط شونده

ملات، گروت سیمانی منبسط شونده با مقاومت اولیه و نھایی بالا و زود رس که به دمای آب و ھوایی محیط و زمان مصرفی بستگی دارد. این ملات بصورت پودر خشک بسته بندی شده، آماده مصرف می باشد و در ھنگام ترکیب با آب، دارای خصوصیت ویژه انبساط حجمی دو مرحله است. انبساط اولیه آن حاصل تصعید گازھا بوده و ھنگامی بوقوع می پیوندد که پودر آن با آب ترکیب می شود و به مدت ١٥تا ٣٠دقیقه بطول می انجامد. فاز دوم انبساط نیز در اثر واکنش شیمیایی گیرش ملات است که یک یا دو روز بعد از اختلاط ملات آغاز می شود.
به منظور حصول انبساط اولیه بھینه بایستی ملات را پس از اختلاط با آب سریعاً مورد استفاده قرارداد. گروت مخلوط آماده از نوع گروت ضد سولفات بوده و دارای سیمان پرتلند ضد سولفات بر طبق ASTM C 150نوع Vو پودر میکروسیلیکا می باشد. این ملات مخصوص دمای بالای -۱۰ الی ۴۰ درجه سانتی گراد بوده و چنانچه ملات ریزی در زیر دمای یاد شده صورت گیر نرخ کسب مقاومت کندتر خواھد شد.

 

 

 

ویژگی های گروت

گروت باید قوام یافته و سیال باشد و در حالت عادي جاري گردد، گروت نباید دچار جداشدگی آب و سنگدانه از هم شود و ته نشین نشود، گروت نباید دچار جمع شدگی قابل ملاحظه اي شود، و باید توان نگهداري آب ملات بتنی و سیمان را داشته باشد، ضمنا باید در حداقل زمان به مقاومت مطلوبی دست یابد، مجموعه موارد ذکر شده نیازمند همگن بودن مخلوط، مواد چسباننده و مصالح سنگی و مواد افزودنی منبسط شونده و دیسپرسی کننده باشد، اگر مخلوط گروت در کارگاه ساختمانی ساخته شود و از مصالح سنگی موجود در کارگاه استفاده گردد، دانه بندي مناسب در گروت بدست نخواهد آمد و ضمانت لازم جهت دستیابی به موارد مذکور نیز امکان پذیر نخواهد بود.

 

گروت اپوکسی

گروت اپوکسی محصولی سه جزئی شامل رزین اپوکسی مرغوب، هاردنر و فیلر مخصوص می باشد. از این محصول جهت نصب بولت، گروت ریزی در محیط های شدیدا خورنده و در معرض مواد شیمیایی و کارهای فوق سنگین که نیاز به مقاومت کششی و خمشی بالا دارند استفاده می گردد، به علاوه در بسیاری از کاربری ها مثل تعمیر پل ها و جاده ها که سرعت سخت شدن اهمیت دارد از این گروت به جاي گروت پایه سیمانی می توان استفاده نمود.

 

گروت تزریقی

گروت تزریقی ایده آل به گروتی گفته می شود که در هنگام تزریق از لزجت کمی برخوردار باشد تا باعث تسهیل در نفوذ و نگه داشتن آب در هنگام عبور بر روی سطوح جاذب گردد و نیز ذرات سیمان را در هنگامی که تزریق قطع می شود، معلق نگه دارد. ترکیب مواد قوام آور و روان کننده ها باعث تولید گروتی با پایابی بسیار خوب، تسهیل لزجت در هنگام تزریق، و به طور مشخص سبب کاهش افت روانی می شود.

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

علیرضا خویه

کارشناس ارشد مهندسی عمران- مهندسی زلزله از دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی | طراح سازه های مقاوم در برابر زلزله | بهسازی و مقاوم سازی سازه های موجود | ارائه طرح اختلاط بتن های باکیفیت و با مقاومت بالا |

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن